"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Maps İle Rota Oluşturmak

Günümüzün vazgeçilmezlerinden artık akıllı telefonlar. Uzun zamandır karayolları atlasları ya bagjlarımızı ya da torpidolarımızı beklemekte. Teknolojinin hayatımızın her aşamasında olduğu gibi seyahat esnasında da işimizi epey kolaylaştırdığı kesin. Sizlere öncelikle Google’ ın bizler için sunduğu haritalar üzerinden rota ya da nokta ekleme ve daha sonra bunu kaydedip istediğimiz zaman geri çağırma özelliğinden bahsetmek istiyorum. Google Maps İle Rota Oluşturmak için öncelikle gps özellikli bir akıllı telefon ve beraberinde bir Google hesabı gerekli. Eğer henüz bir google hesabınız yoksa buradan edinebilirsiniz.

  1. Öncelikle eğer bilgisayarınız üzerinden bir rota planlaması düşünüyorsanız Google Haritalar üzerinden oturum açmalısınız. Bundan sonraki anlatımı bilgisayar üzerinden çalıştığınızı düşünerek masaüstü yazılım üzerinden anlatmaya çalışaçağım.2. Sol üst kenarda bulunan açılır menü tıklandığında aşağıda yer alan resimde de gösterildiği üzere Yerleriniz sekmesi tıklanır.

 

3.  Açılan menü üzerinden Haritalar seçilir.

 

 

4. Yeni açılan sekmede en altta yer alan Yeni Harita oluşturun işaretlendikten sonra bizi aşağıdaki şekilde bir sayfa karşılar.

 

5. Son olarak benim hoşuma giden bir özellik mevcut. Daha önce ziyaret ederek fotoğrafladığınız, daha sonra ise yeniden gitmek istediğinizde adresini hatırlayamadığınız bir yer olduğunu farzedelim.Bu sefer yine sırasıyla  Yerleriniz – Haritalar – Harita Oluşturun – İşaretçi Ekle tıklandıktan sonra açılan kutucukta sağ alt köşede yer alan fotoğraf makinesi sembolünü tıkladığınızda açılan menüden fotoğrafınızı işaretleyiniz. Google Haritalar otomatik olarak fotoğrafın çekildiği gps konumu üzerine atacaktır resminizi. Bundan sonrası çok kolay. Bu noktaya yol tarifi alacaksınız. 

6. Tüm bu aşamalardan sonra istediğiniz gibi oluşturduğunuz rotaları ve noktaları başkaları ile de paylaşabilirsiniz. Keyifli Seyahatler.