"Enter"a basıp içeriğe geçin

kml-kmz açmak

Hemen hemen gps özeliiği olamyan telefon kullanan yok gibidir. Gündelik hayatımızda bu telefonların, tabletlerin kullanımı giderek artmakta. Özellikle doğa yürüyüşü, motorsiklet, arazi ve haritacılık faaliyetlerinde neredeyse el tipi gps üniteleri yerine artık cep telefonları kullanılmakta. Basit arayüzü ile neredeyse el tipi gps ve navigasyonlar ile rekabet edebilir halde. Özellikle benim gibi arazide parsel yada nokta konumu arayanlar için iyi bir seçenek. Cep telefonları dahilinde çalışan pekçok uygulama ile gelen altlık haritalar (bing, google, yandex vb) işimiz çok daha kolay.

 

Ben burada, benim için vazgeçilmez durumda olan oruxmaps 5.3 versiyonlu uygulamada basit bir kml uzantılı dosyanın nasıl açılacağını ve gps in aktif hale getirilerek aradığınız konumu bulmanın nasıl yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle bir çok android telefon üzerinde gelen stock rom larda dosya yöneticileri zaman zaman .kml yada .kmz uzantılı dosyaları desteklememekte. Bu sebeple ben google market üzerinden Es File explorer programını indirip kurudum. Oruxmaps 5.3 versiyonunu buradanindirebilirsiniz. Özellkle 5.3 versiyonu diye belirtiyorum. Sebebine gelince malum ülkemizde google maps görüntülerinin çözünürlüğü yeterli olmadığından bu program doyurucu gelicektir. Diğer taraftan sonraki versiyonlarında google desteği yoktur. Bu uygulamayı mutlak arşivinizde bulundurmanızı öneririm.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey daha önce hazırladığınız .kml yada .kmz uzantılı dosyanızı, dosya yöneticisinden bulup üzerine tıklamak. Aşağıdaki videoda da kısaca anlatmaya çalıştım. iyi seyirler.