"Enter"a basıp içeriğe geçin

Muğla Akyaka Orman Kampı

Muğla Akyaka Orman Kampi

Bir Izmirli olarak daha önceleri benim için Çeşme, Kusadası, Didim değişmez tatil mekanlarıydı. Hersey vardı. Deniz, kum vb. Daha sonraları çıktığım gezilerde herşeyin deniz ve kumdan ibaret olmadıgını anladım. Neyse bu gezilerin birinde de Akyaka yı görme şansım oldu. Daha sonralarıda bir kaç kez daha konaklama imkanı buldum.

Akyaka tıpkı Izmirin Seferihisar ilçesi gibi cittaslow yani yavaş şehir unvanına sahip. Zaten adımınızı atar atmaz anlıyorsunuz. 1000 rakımlı Sakartepe eteklerine kurulu kasaba Azmak ırmağı boyunca uzanmaktadır. Kasaba içindeki yapılar ise görülmeye değer. Ahşap balkonlu kendine has birçok yapı kendisine hayran bıraktırıyor. Sahili ise yoğunlukla şehir merkezinde bulunan plajdan ibaret.Kumsal bir yapıya sahip. Ancak kıyıda yer alan cafe ve restaurantlar arasında sıkışmış dar bir kumsal.Hemen hemen yarısını büyük bir otelin sahiplendiğini düşünürseniz geriye pek birsey kalmıyor aslında. Zaten plajın geriye kalan kısmı belediyece şezlong başı 5.00 TL (2014 fiyatı) olmak üzere işletiliyor.

Kendi adıma keyif kaçırıcı çocuklu aileler içinse iyi olan birsey hani derler ya git git deniz göbeğinde… Çok sığ. Sahil elbette merkezden ibaret değil. Orman kampı içinde Gökova Körfezinin turkuaz rengi serin sularına ulasmanızı sağlayan irili ufaklı iskele koylarla dolu.Ayrıca Akyakaya 3 km mesafede yer alan Çınar plajıda görülmeye değerdir. Akyaka denilince Azmak turundan bahsetmemek olmaz. Yaklaşık yarım saat suren ve 4,00 TL karşılığında yapılan bu tur olmazsa olmazlardandır. Berrak buz gibi sular, kazlar, ördekler ve yemyeşil bir doğa. Azmak boyunca bir çok harika restaurant.

 

 

Bunların dışında son yıllarda kitesurf (uçurtma sörfü) oldukça talep görüyor.Bununla ilgili detaylı bilgiyi www.kiteacademy.org adresinden almak mümkün.

Gelelim Akyaka Orman Kampına… Kamp gectigimiz sene el degistirerek biraz daha kurumsal bir kimlige kavuştu. Önceki yılara nazaran biraz daha bakımlı. Duş ve tuvaletler elden geçmiş. Ancak eskisi gibi çadırlar düzensiz bir şekilde kurulu. Tuvaletler, lavabolar, duşlar konaklama alanına uzak.  Kampa giriş cadır bası 40,00 TL Karavan için ise günlük 45.00 TL (2017 yaz). Elektirik bu ucrete dahil. Bu sebeple uzatma kablosu almayı unutmayın. Araclardan ekstra ucret alınmıyor. Bir adet market mevcut. Haliyle biraz pahalı. ( Daha önceki seyahatlerimin birinde içme suyu için buza ihitiyacım olduğunu, bu sebeple soğutucularına bir şişe koymak istediğimde bunun için 3 TL para talep edilmişti. 🙂 )

 

 

Dısarıda buyuk marketler mevcut. Masa sandalye sogutucu günlük olarak kiraya veriliyor. Günlük temizlik yapılmakta. Özellikle son zamanlarda üniversite gencliginin cokca tercih ettigi bir yer olmuş.Geceleri şarkı türkü muhabbet bol. Çocuklar unutulmamış. Biradet cocuk parkı mevcut. Hemen yanı basında guzel bir basketball sahası da var. Birvakıf tarafından işletilen bu kampta restaurant ve kafeterya da mevcut. Hatta tabildot bile çıkarılıyor.


video Sahibi: Okan METİN (Youtubechannel:https://www.youtube.com/channel/UCkbP)
Kampın web adresi www.akyakakamp.com