"Enter"a basıp içeriğe geçin

İzmir Menderes Balaban Göleti

Menderes Balaban Göleti İzmir Konak’ a yaklaşık 50 Km mesafede, yapayda olsa doğası ve suyunun rengi ile harika bir gölet. Havaalanı kavşağından Menderes İstikametine ayrıldıktan sonra, Menderes Merkezi geçer geçmez Seferihisar’ a kadar bağlanan harika bir motosiklet ve bisiklet güzergahında kalan bir alan. Yeniköy sınırlarında kalmakta. Gölet yakınında herhangi bir sosyal tesis, market, tuvalet vb. bulunmamakta. Bu sebeple giderken ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

 

Gölete gelmeden hemen önce içinde çeşmelerin yer aldığı bir piknik alanı mevcut. Gölü çepeçevre bir orman yolu sarıyor. Yol gölden kot olarak biraz yüksekte. Kıyılarda küçük küçük girintiler oluşmuş durumda. Bu sayede bu kısımlarda kamp atmak oldukça keyifli. Tabi hafta içini tavsiye etmeden geçemiyorum. Malum hafta sonu ve özel günlerde günü birlik ziyaretçiler heryerde olduğu gibi yoğun.

 

Menderes Balaban Göleti

 

Son olarak Balaban Göletini ziyaret edip hemen dönmeyin. Yeniköy Merkezinde küçükte olsa yöresel ürünler pazarı var. Gözleme, yumurta, ekmek, peynir mevsim sebze, meyve ve otlarını bulmak mümkün. Çabucak ayrılıp yola çıkmak niyetinde iseniz bir taraf Çatalca üzerinden Seferihisar Gödence Güzelbahçe, bir taraf ise Balçova Uzundere dağları. Yola devam ederim derseniz Orhanlı üzerinden Doğanbey’ e ulaşmak mümkün. Hepsi birbirinden ayrı güzellikte. Bisikletçiler için Doğanbey yolu zaten Uluslararası bisikletçilik yollarından. Aşağıda kendi çektiğim çokta başarılı olmasa da bir videoyu paylaşıyorum.