"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yenifoça Sazlıca Kamping

İzmirin hemen yanıbaşında ama bir o kadar da şehrin kalabalığından uzak, sakin sessiz bir yerde kurulu Sazlıca Kamp alanı. Adını aldığı bir koy üzerine kurulu.Ama keşfedilmeye değer etrafta irili ufaklı pek çok küçük koyarla da çevrili.

Sazlıca Kamp Alanına ulaşım eğer kendi aracınız varsa birden fazla rota üzerinden mevcut. Bunlar için ayrı ayrı kilometre ve saat belirtmek istemiyorum. Hemen hemen hepsi aynı mesafede ancak tamamı farklı güzellikler barındırıyor. Birincisi en bilindik rota Çanakkale asfaltı üzerinden Eskifoça sapağına girildikten sonra Yenibağarası Köyü içerisinden Yenifoçaya dönülerek gidilmekte. Yenibağarası Yenifoça arasında Emine Bacının yeri var. Gözleme severlerin mutlak uğrak yeri. Burada atıştırıp çayımızı içtikten sonra Yenifoça ve deniz karşılar sizi. Buradaki yol ayrımından Eskifoça istikametine girdikten Çandarlı Körfezi ve temiz havalarda Midilli manzarası ile Sazlıcaya varmak mümkün. Benim en çok tercih ettiğim yol budur.

İkinci yol yine Çanakkale yolu üzerinden Eskifoçaya dönülür. B

u kez Yenibağarası yoluna gelmeden önce Kozbeyli Köyü Kavşağından hemen içeri girilr. Biraz dönemeçli ama yeşil bir yolun sonunda tarihi taş evlerden kurulu Kozbeyli Köyü karşılar sizi. Hani şu yağın balın bol olduğu Ege köylerinden. Amman Şakirin Kahvesinde dibek kahvesi içmeden ayrılmayın. Hemen kapının yanı başında taştan dibeği. İsterseniz birazda kendiniz dövebilirisiniz kahvenizi. Kısa bir molanın ardından Gencellik üzerindne Yenifoçaya ulaşılır. Yenibağarası rotası ile buluşulup Sazlıcaya varılır.

Bir diğeri İzmir istikametinden gelinince her  ne kadar dönemeçli olsada bağ bahçe arasından gelen ve bereketli Menemen Ovası ile Foça Ovasını baştan başa kesen Ulukent kavşağı. Sırasıyla Ulukent Günerli Seyrek Maltepe Gerenköy Yenibağarası ve yine Sazlıca. Yol üzerinde durup köy pazarından domates ve kavun almayı unutmayın.

Sazlıca Kamp Alanı

Şayet et ve mangalı seviyorsanız hem Kozbeylide hem de Bağarası Köylerinde kasaplar mevcut.  Evden et taşımakla uğraşmayın. Hepsi ayrı ayrı denendi…

 

Neyse… Lafı fazla uzatmadan Sazlıca Kamp Alanında bahs

etmeli. Daha kapıdan girer girmez sizi hemen kucaklıyor Sazlıca. Burası hem gençlerin hem ailelerin, karavancıların çadırcıların, dalgıçların, günübirlikçilerin yeri. Herkese hitap ediyor. Ama koanklamayı düşünüyorsanız hafta içini tercih edin. Lakin haklı bir ünü var buranın. Hafta sonları günübirlikçilerin uğrak yeri. Sabah 7 de akın etmeye başlarlar hemen…

 

İşletmecileri gerçekten samimi ve tamamen aile işletmesidir. Öyle gözünün tutmadığı adamları kibarca yolayıverirler.Hele o güvenlik amirleri… Maya isimli diş ibir Akbaş çoban köpeği. Gece oldumu kuş uçurtmaz. Kapm genel itibariyle salaşlık konusunda tavan yapmış durumda. Öyle Marmaris Datça veya Orman kampları gibi standart bir tesis ummayın. Asgari şekilde tamamen kendi imkanları ile imal edilmiş lavabo, duş, tuvaletler mevcut. Çok yeterli olmasalarda çevrenin doğal yapısı ve işletmeciler bu eksikliği tamamen göz ardı etmenizi sağlıyor. Kamp alanı oldukça geniş. Çoğunlukla doğal gölgelik. Ancak bazı yerlerde tente ile de gölgelikler yapılmış. Birkaç çadırda bir buzdolapları ve prizler konulmuş. Bu sebeple ara kablo ve aydınlatma almayı unutmayın. Bunlar için ekstra herhangi bir ücret talep edilmemekte. Yalnız sivrisinek sürüsüne bereket. Mutlak tedbirli olmak gerek.

Kampın içinde hem idare binası hemde market ve restorant olarak kullanılan bir alan mevcut. Yemek fiyatları Kemeraltı esnafından fazla değil. Dondurma cips yada alkollü alkolsüz içeçekler market fiyatında.

Kamp alanında üç ayrı plaj mevcut. Birincisi tam ortada yer alan ve üzerinde kçük bir iskelesi bulunan yarı kum yarı mıcır plaj. Ama denizin içinde daha büyük taşlar bekliyor sizi. Her ne kadar işletmeciler sürekli toplasalarda deniz içerisinde deniz kestanesi mevcut. Deniz ayakkabısını tavsiye ederim. Unuttuysanızda üzülmeyin. Uygun bir bedelle kamp alanından temin etmek mümkün.

İkinci plaj ise kamp alanının doğu tarafında yer alan ve eski bir balık çiftliğinden miras beton iskele üzeri olan kısım. Dedim ya balık çiftliğinden kalan diye. Burası hemen derin sulara dalmak isteyenler için çok ideal. Çünkü bir kaç kulaç sonra gerçek bir derin mavi. Ayrıca kampın bu alanında çadır kurulabiliyor. Ben şiddetle bu kısmı tavsiye ederim. Tüm gün rüzgar alır. Önü açık ve tamamen denize bakar. 

Üçüncü alan tam olarak Sazlıca Kamp alanı sınırları dahilinde kalmasada, ulaşım itibariyle buradan geçmek daha kolay olduğundan, hemen yanıbaşında yer alan küçük kumsal alan. Küçüktür ama birçok meşhur plaj ile yarışır. Çok dar bir kumsalı olmasına karşın bulanmayan ve yapışmayan bir kuma sahip. Dalgalı olduğunu ise hiç görmedim. Deniz kestanesi hiç yok. Çocuklu aile için ideal bir alan. Ben çoğunlukla  günümü burada geçiririm. Bu sebeple plaj şemsiyesi hatta mümkünse mini buzluk ve katlanan sandalyeler olmazsa olmazı…

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”Slide” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Geceleri tamamen araç trafiği kesilir buralarda. Mum ışığı sohbetleri için çok ideal bir alan. İzmirin yazında geceleri denizden gelen meltemler hemen imdadınıza yetişiyor.

Mutlak görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.