"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sazlıca Plajları

Sazlıca Plajları ismini aslında tarifi kolay olması için kullandım. Google ve başkaca haritalarda herhangi bir isim bulmadım.

Sazlıca

Bitişiğinde herkesin çokça yakından tanıdığı Sazlıca Kamp Alanı yer aldığından bu ismi verdim.

Sazlıca Plajı İzmir’in kuzey aksında yer alan, 71 Km mesafede yaklaşık 1 saat 15 dakikalık yolculuk ile (Konak – Sazlıca) ulaşılan şehir kalabalığından uzak sessiz sakin güzel bir koy.

Sazlıca Plajı

Sazlıca Plajı Özellikleri

Koyda herhangi bir konaklama tesisi bulunmadığı gibi, elektrik, su, tuvalet ve duş gibi imkanlarda yer almamakta. Bu sebeple gün inerken kimsecikler kalmıyor. Oldukça sessiz ve özellikle yaz aylarında kuzeyli rüzgarlar sayesinde serin bir yer. Maalesef kıyıda gölgelik bulmak imkansız. Bu sebeple tente veya şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın. Yakında büyük kapsamlı bir market bulunmuyor. Kısmi ihtiyaçlarınızı Polen Tatil Köyünde bulunan marketlerden yine diğer koyda yer alan Sazlıca Kampingde bulunan kafeteryadan temin edebilirsiniz. Yenifoça çok yakın mesafede (yaklaşık 9 Km) olduğundan buradan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sazlıca Plajları

Nasıl Ulaşılır?

İzmir den İzban ile Biçerova durağında indikten sonra, 745 Numaralı otobüs ile Yenifoça’ ya ulaşabilirsiniz. Buradan da yaz aylarında Eskifoça Yenifoça Arasında minibüs seferleri bulunmakta.

Sazlıca Plajları

Araçla gelirken asfalttan kıyıya ulaşmak için kısa bir toprak yoldan geçmek gerekiyor. Yol biraz engebeli. Ama kıyı kesimine ulaştıktan sonra zemin oldukça sağlam. Neredeyse denizin kenarına kadar yaklaşmak mümkün.

Sazlıca Plajı sessizlik, tenhalık ve doğası itibariyle bende olumlu bir intiba bıraksada maalesef kumsalı neredeyse yok. Denizi çok temiz ve berrak. Girer girmez belli bir kısım taşlık alandan geçmeniz gerekiyor. Daha sonra kumluk kısım karşılıyor sizi. Ama kumluk alana güvenip hemen ayaklarınızı yere basmayın. Yer yer kestane olabiliyor.

Sazlıca Plajı

Bir cevap yazın